Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bti/public_html/hdp.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Lokalne tradycje świąteczne

Świąteczne tradycje regionalne

Tradycje regionalne związane z Bożym Narodzeniem różnią się nie tylko w zależności od danego kraju – Boże Narodzenie na świecie – ale i w zależności od danego regionu.

Adwent (kilkutygodniowy okres oczekiwania na Święta Bożonarodzeniowe) jest nieco inaczej obchodzony w zależności od regionu. Podlasie – początek Adwentu rozpoczynało głośne trąbienie na ligawach. Rozpoczynał się czas skupienia, ustawały zabawy, tańce, wzrastała pobożność. Na Pomorzu adwent był początkiem obchodów świątecznych i co najważniejsze – kolędniczych. Kolędnicy chodzili po domach śpiewając kolędy oznajmiające, że Boże Narodzenie jest już blisko. We wszystkich kościołach do dziś w czasie Adwentu odprawiane są Roraty – msze święte o świcie, o charakterze błagalnym o przyjście Zbawiciela.

Wystrój świąteczny w wiejskich chałupach jak i w magnackich rezydencjach był podobny – najczęściej pojawiały się słoma, siano, snopy zboża, ziarna lnu i konopi, mak i groch. Snopki były ustawiane w rogach pomieszczenia, przykrywano nimi również ławy przy wigilijnym stole. W ten sposób czczono narodzenie się Dzieciątka w wiejskiej stajence, miało to również zapewniać obfite zbiory.

Bardzo ciekawie obchodzono święta Bożego Narodzenia na Kaszubach. Święta te były czymś niepowtarzalnym i upragnionym, wieczór ten był wieczorem cudów ic czarów. Najważniejsze wigilijne potrawy to kluski z suszonymi owocami, ziemniaki w mundurkach, śledź i kawa zbożowa. W kącie pomieszczenia stawiano snop żyta. Po kolacji czekano na Gwiazdora – postać ta przynosiła radość, prezenty. Ubrany w kożuch przewrócony na lewą stroną Gwiazdor przychodził wraz z orszakiem: szandara, diabeł, baba, strach, cygan, żyd, śmierć, kozioł, muzykant.

Jedną najsilniejszych tradycji regionalnych w Polsce jest tradycja związana z szopkami. Szopki krakowskie to wspaniałe dzieła sztuki rękodzielniczej, przedstawiające m.in. miniatury zabytkowych budowli krakowskich, ściśle powiązane ze Świętami Bożego Narodzenia.